Bilgibanka:Hakkında

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
(Bilgibank:Hakkında sayfasından yönlendirildi)
Şuraya atla: kullan, ara
Bilgibank'ta şu an...
MediaWiki versiyon 1.30.0-alpha (aa32c7e) kullanılmaktadır.
2 hizmetli dahil toplam 7 kayıtlı kullanıcı vardır.
66 dosya dahil toplam 11.698 sayfa bulunmaktadır.
2.590 madde vardır ve toplam 20.551 değişiklik yapılmıştır.
Bu bilgiler, 22 Ağustos 2017, 14:54 (UTC) itibariyle günceldir. (Güncelle)
Bilgibanka eski giriş sayfası ekran görüntüsü

Türkiyenin Bilgibank'asına hoş geldiniz.


Bilgibank projesinin, 2011'te hayata geçen bir web sayfadır Kurulduğu günden itibaren, internetin en geniş Bankası olma yönünde ilerlemektedir. Bilgibank, içeriği dünyanın her köşesinden gönüllü insanlar tarafından ortaklaşa hazırlanan açık kodlu, özgür, kâr amacı gütmeyen ücretsiz bir Porojedir. Bu site [[mediawiki]] Alt yapı yazılımı kullanır, yani dünya üzerinde internete bağlı bilgisayarı olan herhangi bir kişi, çok az sayıdaki korumalı sayfa dışındaki- tüm sayfalarda ekleme, çıkartma, düzenleme yapabilir. Yapılması gereken tek şey sayfanın üstünde bulunan "Değiştir" butonuna basmaktır. Bu buton, sayfayı değiştirmenizi ya da sayfaya ekleme yapmanızı sağlar.

Bilgibank kâr amacı gütmeyen kardeş projeler de mevcuttur. Siz de bilginizi bu ortaklaşa çalışma ortamında paylaşın.

Her maddede bulunan bağlantılar sizi diğer ilgili maddelere ve ek bilgilere yönlendirecektir. Bilgibank'ın yazı düzenleme kurallarına uygun olmak ve kabul edilebilir bir standartta olmak kaydıyla, bilgi eklemeniz, referans vermeniz, alıntılar eklemeniz memnuniyetle karşılanacaktır. Bilgi eklerken ya da sayfayı geliştirirken yanlışlıkla Bilgibank'ı bozacağınızdan korkmanıza gerek yoktur, çünkü diğer kullanıcılar hemen size tavsiyede bulunacaklar veya gerekiyorsa bariz hataları düzelteceklerdir. Ayrıca, Bilgibank "MediaWiki", editör kaynaklı hataların kolayca geri alınabilmesini sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Bilgibank, esas olarak herkesin katkıda bulunabileceği sürekli genişleyen bir site olduğu için, nitelik olarak basılı başvuru kaynaklarından önemli şekilde ayrılır. Özellikle eski maddelerin daha anlaşılır ve dengeli olmasına karşın yenileri eksik, hatalı, ansiklopedik olmayan bilgilerle veya katkıda bulunmuş olan kişinin öznel yargılarıyla oluşturulmuş olabilir. Kullanıcılar, doğru bilgiye ulaşmak ve hatalı bilgilerin farkına varmak için bunu göz önünde bulundurmalıdırlar. Öte yandan, Bilgibank dinamiktir ve sürekli günceldir. İçeriğinin hazırlanması ve güncellenmesi sadece dakikalar veya saatler alır. Bütün bu hazırlama ve güncelleme işlemleri basılı Bilgi,de olduğu gibi aylar, veya yıllar sürmez. İyi çalışmalar!