Bilgibanka:Beş şart

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
Jump to navigation Jump to search
Bilgibanka'nın temel ilkeleri beş "şartı" halinde özetlenebilir:
Encyclopedia icon.svg
Bilgibanka bir ansiklopedik bilgi içerir
Bilgibanka,sı genel ve özel ansiklopedi,dir, almanaklar ve gazetecilerin birçok özelliğini bir araya getiriyor. Bilgibanka, bir sokak kürsüsü, bir reklam platformu, bir basın bülteni, anarşi ya da demokraside bir deney, ayrım gözetmeyen bir bilgi toplama topluluğu ya da bir web dizini değildir. Bazı Bilgibanka projeleri olmasına rağmen, sözlük, gazete veya kaynak belge koleksiyonu değildir.
Scale icon green.svg
Bilgibanka tarafsız bir bakış açısıyla yazılmıştır
Önemli bakış açılarını belgelendiren ve açıklayan, tarafsız bir tonda öne çıkmalarıyla ilgili ağırlığını veren makaleler için çalışıyoruz. Taraf tutmaktan kaçınırız ve bunları tartışmak yerine bilgi ve sorunları karakterize ederiz. Bazı bölgelerde sadece bir tanınmış bakış açısı olabilir; Diğerlerinde, "doğru" ya da "en iyi görüş" olarak değil, her birini doğru ve bağlam içinde sunarak, birden fazla bakış açısını tanımlarız. Tüm makaleler, özellikle tartışmalı konu olduğunda ya da yaşayan kişiler üzerinde olduğu zaman güvenilir kaynaklara dayanarak, doğrulanabilir doğruluk için çaba göstermelidir. Editörlerin kişisel deneyimleri, yorumları veya görüşleri

uygun degildir.

Jigsaw piece yellow 01.svg
Bilgibanka, herkesin kullanabileceği, düzenleyebileceği ve paylaşabileceği ücretsiz içeriktir
Tüm editörler çalışmalarını kamuya özgürce lisansladıklarından, hiçbir editör bir makaleye sahip değildir ve herhangi bir katkıyı, acımasızca düzenlenebilir ve yeniden dağıtılabilir. Telif haklarına saygı gösterin ve asla kaynaklardan alıntı yapmayın. Özgür olmayan medyayı ödünç almak bazen adil kullanım olarak kabul edilir, ancak önce ücretsiz alternatifler bulmaya çalışır.
Smiley icon orange.svg
Bilgibanka editörleri birbirleriyle saygı ve hoş göşgörüde bulunmalı
Katılmamış olsanız bile, dost yazarlara saygı gösterin. Bilgibanka kurallarını uygulayın ve kişisel saldırılara katılmayın. Uzlaşma sağlayın, savaşları düzenlemekten kaçının ve bir noktayı göstermek için Bilgibanka'yı asla bozmayın. İyi niyetle hareket edin ve başkalarının iyi niyetine sahip olun. Yeni gelenlere açık ve misafirperver olun. Çakışmalar ortaya çıkarsa, bunları uygun tartışma sayfalarında sakin bir şekilde tartışın, uyuşmazlık çözüm prosedürlerini uygulayın ve Türkçe Bilgibanka'da 2.852 başka makalenin iyileştirilmesi ve tartışılması gerektiğini düşünün.
Light bulb icon red.svg
Bilgibanka'nın katı kuralları yoktur
Bilgibanka'nın politikaları ve kuralları vardır, ancak taşa oyulmamıştır; onların içeriği ve yorumu zaman içinde gelişebilir. İlkeler ve ruhsal sözler, kelimenin tam anlamıyla ifade edilmeden ve bazen Bilgibanka'yı iyileştirmekten çok istisnalar yapılmasını gerektirir. Makaleleri güncelleme konusunda cesur olun ama dikkat etmeyin. Ve hata yapmaktan çekinmeyin: Bir sayfanın her geçmiş sürümü kaydedilir, böylece hatalar kolayca düzeltilebilir.