Genelkurmay Başkanlığı

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
Şuraya atla: kullan, ara

Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanlığı Türk Silahlı Kuvvetleri'ni komuta eden ve yönlendiren Türkiye'deki en üst düzey askerî birimi.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 117. Maddesi gereğince Genelkurmay Başkanı Türk Silahlı Kuvvetleri'nin komutanı olarak Cumhurbaşkanı tarafından atanır. Görevlerinden dolayı Başbakan’a karşı sorumludur. Mevcut dönemin Genelkurmay Başkanı 2010 yılı Agustos ayından itibaren Orgeneral Sebahattin Işık Koşaner'di. Fakat tüm kuvvet komutanları ile birlikte istifa edince yerine vekaleten Necdet Özel getirildi. Daha sonra ise 2015'e kadar genel kurmay başkanlığı makamında kalacağı açıklandı.

Görevi

Savaşta Başkomutanlık görevini Cumhurbaşkanı adına yerine getirir. Kuvvetlere komuta etmek, savaşa hazırlanmasında personel, istihbarat, harekat, teşkilat, eğitim-öğretim ve lojistik hizmet ilkeleri ve programları Genelkurmay Başkanlığının sorumluluklarıdır.

Türkiye'nin savunma organizasyonu

Türk Silahlı Kuvvetleri, Genelkurmay Başkanlığına bağlı Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı ile barış döneminde İçişleri Bakanlığına bağlı olarak görev yapan ve sefer durumunda sırasıyla Kara ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesine dahil olan Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığından meydana gelmektedir.

Genelkurmay Başkanlığı Kuvvet Yapısı