Janet Jackson

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
Şuraya atla: kullan, ara
Janet Jackson
JanetJacksonStateOfTheWorldTour1 (cropped).jpg
Jackson, Eylül 2017'de Louisiana'nın Lafayette kentindeki Dünya Eyaleti Turunda performans gösterdi.
Janet Jackson - Escapade
Doğum Janet Damita Jo Jackson
(1966-05-16) Mayıs 16, 1966 (51 yaşında)
Gary, Indiana, Amerika Birleşik Devletleri
Meslek
 • Şarkıcı
 • söz yazarı
 • dansçı
 • aktris
 • Muzik yapimcisi
 • film yapımcısı
 • iş kadını
 • hayırsever
 • yazar
Etkin yıllar 1973–günümüz
Memleket Los Angeles, Kaliforniya
Net değer $175 milyon (2015 itibarıyla)[1]
Eş(ler)

James DeBarge (ev.  1984 ; ann.  1985)
René Elizondo Jr. (ev.  1991 ; boş.  2000)
Wissam Al Mana (ev.  2012 ; ayr.  2017)

Çocuklar 1
Ebeveyn(s)
Aile Jackson
Website janetjackson.com
Müzik kariyeri
Tarz
Enstrümanlar
 • vokaller
 • klavyeler
Etiketler

Janet Jackson yada Janet Damita Jo Jackson (16 Mayıs 1966 doğumlu) Amerikalı şarkıcı, söz yazarı, dansçı ve oyuncu. Sonic bir yaşam tarzında yenilikçi, sosyal olarak bilinçli ve cinsel provokatif kayıtlarıyla tanınan ve sahne şovlarını ayrıntılı bir şekilde anlatan ve sahne şovlarını detaylandırarak, otuz yılı aşkın bir süredir popüler kültürde önemli bir figür olmuştur.

Jackson ailesinin en küçük çocuğu olarak kariyerine 1976'da çeşitli televizyon dizisi The Jacksons ile başladı ve 1970'lerde ve Good Times ve Fame de dahil olmak üzere 1980'lerin başında diğer televizyon programlarında yer aldı. 1982'de A&M Records'la bir kayıt sözleşmesi imzaladıktan sonra, üçüncü albümü Control (1986) 'nın yayınlanmasının ardından bir pop simgesi oldu. Kayıt yapımcıları Jimmy Jam ve Terry Lewis'le olan işbirlikleri, popüler müzikte çapraz başarıya yol açan ritim ve blues, funk, disco, rap ve endüstriyel vuruş unsurlarını bir araya getirdi.

1991'de Jackson, Virgin Records ile rekor kıran, milyonlarca dolarlık sözleşmelerin ilkini imzalayarak endüstrideki en çok ücret alan sanatçılardan biri haline geldi. Sonraki beşinci albümü Janet (1993), müziğinde cinsellik keşfetmeye başladığında, seks sembolü olarak bir kamusal imaj geliştirdiğini gördü. Aynı yıl, Şiirsel Adalette (İngilizce Poetic Justice ;)oynadığı ilk film rolünde göründü; O zamandan beri uzun metrajlı filmlerde rol almayı sürdürdü. 1990'ların sonunda Billboard dergisi tarafından Mariah Carey'den sonraki on yılın en başarılı ikinci kayıt sanatçısı seçildi. Onun için yedinci albümü (İngilizce All for You ;) (2001), açılış MTV Simgesi olarak popüler müzik üzerindeki etkisinin bir kutlaması ile çakıştı. Virgin Records ile yolları ayırdıktan sonra, Island Records'la ilk ve tek albümü olan onuncu albümü Discipline (2008) çıkardı. 2015 yılında BMG Rights Management ile ortaklaşa kendi plak şirketi olan Rhythm Nation'ı kurdu ve aynı yıl Onbirinci albümü "Unbreakable" ı çıkardı.

100 milyondan fazla kayıt satan Jackson, çağdaş müzik tarihinde en çok satan sanatçılardan biridir. "Nasty", "Rhythm Nation", "Aşkın Yolu", "Birlikte Tekrar" ve "Sonsuza Kadar" gibi single'larla geniş bir katalog oluşturdu; ABD Billboard Hot 100 listesinde 18 numaralı bayan bir sanatçının en iyi on rekoruna sahiptir. Billboard 2008 yılında Hot 100 All-Time Top Artists listesine yedi numara yerleştirdi ve 2010'da "Son 25 Yılın En İyi 50 R&B/Hip Hop Sanatçısı" arasında beşinci oldu. Aralık 2016'da bir dergide Madonna'nın ardından en başarılı ikinci dans club sanatçısı seçildi. Dünyanın en çok ödül alan sanatçılarından biri olarak, birçok sanatçı arasında esin kaynağı olarak gösterildi. Katar'lı iş adamı Wissam Al Mana ile evlenen Janet Jackson, İslam dinini seçti.

Diskografi

Filmografi

Kaynak

 1. DiLallo, Matthew (June 21, 2015). "What Is Janet Jackson's Net Worth?". The Motley Fool. Alınmış April 8, 2017. Add it all up, and Jackson has created $1.2 billion in entertainment value throughout her career [...] After stripping out all the expenses associated with those earnings, not to mention Jackson's personal expenses, she's left with an estimated $175 million net worth.