Leonardo da Vinci

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
Şuraya atla: kullan, ara
Leonardo da Vinci
Francesco Melzi - Portrait of Leonardo - WGA14795.jpg
Francesco Melzi'nin portresi
Doğum Leonardo di ser Piero da Vinci
(1452-04-15)15 Nisan 1452
Vinci, Republic of Florence (günümüz Italy)
ölüm 2 Mayıs 1519(1519-05-02) (67) yaşında
Amboise, Fransa Krallığı
Bilinen Sanat, Bilim
Çalışmaları
Akım Yüksek Rönesans
İmza
Firma de Leonardo Da Vinci.svg

Leonardo di ser Piero da Vinci (15 Nisan 1452 - 2 Mayıs 1519) daha cok Leonardo da Vinci ya da sadece Leonardo, İtalyan Rönesans bilge ilgi alanları; buluş, resim, heykel, mimari, bilim, müzik, matematik, mühendislik, edebiyat, anatomi, jeoloji, astronomi, botanik, yazarlık, haritacılık. Çeşitli paleontoloji, ichnology ve mimarlık sanatının babası olarak bilinmekte ve tüm zamanların en büyük ressamlarından biri olarak kabul edilmektedir. Bazen paraşüt, helikopter ve tank[1][2][3] gibi icatlarıyla alakalı olarak Rönesans hümanist idealini örneklerinden bridir.

Birçok tarihçi ve akademisyen, Leonardo'yu, "vazgeçilmez merakı" ve "yaratıcı hayal gücü" olan bir birey olan "Evrensel Genius" ya da "Rönesans adamı" ın ana örneği olarak görüyor,[4] ve o şimdiye kadar yaşamış en çeşitli yetenekleri sahip bireylerden biri olarak kabul edilir.[5] Tarihçi Helen Gardner'e göre, çıkarlarının kapsamı ve derinliği kaydedilen tarihte emsal biri değildi ve "zihni ve kişiliği bize süper insanmış gibi görünürken, adam kendisi gizemli ve uzaktır".[4] Marco Rosci, notlarında yaşamı ve kişiliği ile ilgili çok spekülasyona varıldığı halde dünya görüşünü gizemli değil mantıksal olduğunu ve kullandığı ampirik yöntemlerin zamanında alışılmadık olduğunu belirtmiştir.[6]

Piero da Vinci ve köylü bir kadın olan Caterina, Floransa bölgesindeki Vinci'de Evlilik dışı bir notere doğdu Leonardo, ünlü Floransa ressamı Andrea del Verrocchio'nun stüdyosunda eğitim aldı. Çalışma hayatının ilk kısmı Milan Ludovico il Moro hizmetinde harcandı. Daha sonra Roma, Bologna ve Venedik'te çalıştı ve son yıllarını Fransa'nın I. Francis tarafından kendisine verilen evde geçirdi.

Leonardo ilk olarak bir ressam olarak tanınmıştı ve meşhurdu. Eserleri arasında, en ünlüsu Mona Lisa parodisini portre[7] ve Son Akşam Yemeği, tüm zamanların, encok reprodüksiyon dini tablosudur[4]. Leonardo'nun Vitruvian Adam'ın çizimi aynı zamanda kültürel bir simge olarak görülüyor, euro madeni paralar, ders kitapları ve tişörtler[8] gibi çeşitli nesnelerde üretiliyor. Leonardo, Salvator Mundi'ye atfedilen bir resim, 15 Kasım 2017'de New York'taki bir Christie müzayedesinde 450,00 milyon dolara sattıdı; ve açık artırmada bir eser için ödenen en yüksek fiyat olmuştur[9]. Belki de onun resimlerinin on beşi kurtuldu.<ref group="nb"> Bununla birlikte, çizimleri, bilimsel diyagramları ve resmin doğası hakkındaki düşüncelerini içeren defterleriyle birlikte bu birkaç eser, çağdaş Michelangelo'nun rakiplerine kıyasla sonraki nesil sanatçılara bir katkı oluşturuyor.

Leonardo'nun teknolojik yaratıcılığı nedeniyle saygı görüyor. Uçan makineleri, bir tür zırhlı savaş aracı, yoğun güneş enerjisi, bir ekleme makinesi ve çift gövde ile kavramsallaştırılmıştır. Metalürji ve mühendisliğe yönelik modern bilimsel yaklaşımlar Rönesans döneminde yalnızca bebeklik döneminde olduğu için nispeten az sayıda tasarımları ömrü boyunca inşa edildi ve hatta uygulanabilir değildi. Bununla birlikte, telin gerilme mukavemetini test etmek için kullanılan otomatik bobin sarıcısı ve bir makina gibi küçük buluşlarından bazıları, haksız imalat dünyasına girdi. Bir takım Leonardo'nun en pratik buluşları günümüzde Vinci Müzesi'nde çalışma modelleri olarak sergilenmektedir. Anatomi, inşaat mühendisliği, jeoloji, optik ve hidrodinamikte önemli keşifler yaptı, ancak bulgularını yayınlamadı ve daha sonraki bilimlerde doğrudan bir etkisi olmadı.

Kaynak

  1. White 1968, p. 466
  2. Rumerman, Judy. "Early Helicopter Technology." Centennial of Flight Commission, 2003. Retrieved 12 December 2010.
  3. "Leonardo da Vinci's Helical Air Screw". Pilotfriend.com. 
  4. 4,0 4,1 4,2 Gardner, Helen (1970). Art through the Ages. pp. 450–456. 
  5. See the quotations from the following authors, in section Fame and reputation: Vasari, Boltraffio, Castiglione, "Anonimo" Gaddiano, Berensen, Taine, Fuseli, Rio, Bortolon.
  6. Rosci, Marco (1977). Leonardo. p. 8. 
  7. John Lichfield, "The Moving of the Mona Lisa", The Independent, 2 April 2005 (accessed 2012-03-09)
  8. Vitruvian Man is referred to as "iconic" at the following websites and many others:Vitruvian Man, Fine Art Classics, Key Images in the History of Science; Curiosity and difference Archived 30 January 2009 at the Wayback Machine.; "The Guardian: The Real da Vinci Code"
  9. Crow, Kelly (2017-11-16). "Leonardo da Vinci Painting 'Salvator Mundi' Sells for $450.3 Million". Wall Street Journal (in English). ISSN 0099-9660. Alınmış 2017-11-16.