Nobel ödülü

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
(Nobel Ödülü sayfasından yönlendirildi)
Jump to navigation Jump to search

Kısaca

Nobel Ödülü, 27 Kasım 1895 tarihli ve 30 Aralık 1896 tarihinde Stockholm'de açıklanan vasiyetnamesiyle Alfred Nobel tarafından kurulan derneğin verdiği, insanlığa hizmet edenleri ödüllendirmek amacını taşıyan prestijli bir ödüldür. İlk Nobel Ödülleri 1901 tarihinde verilmeye başlanmıştır.

Nobel ödülünün kaynağı dinamit ticaretidir. Alfred Nobel dinamiti icat ettikten sonra Avrupa'da savaşan taraflara satarak milyonlarca dolar kazanmış ve vasiyeti gereği bu ödülü armağan etmiştir.

Alanlar

  1. Fizik alanlarında en önemli icadı yapan kişilere.
  2. Kimya alanlarında en önemli icadı yapan kişilere.
  3. Fizyoloji alanlarında en önemli icadı yapan kişilere.
  4. Tıp alanlarında en önemli icadı yapan kişilere
  5. Edebiyat alanında en soylu ve en içten ideali örnek alarak meydana getiren eserin yazarına.
  6. Barış Halklar arasında kardeşliğin gerçekleştirilmesi, orduların kaldırılması veya sayısının azaltılması, barış kongrelerinin yapılması ve yaygınlaştırılması için en çok çalışan kişilere verilir.

Başlangıçta 3 dalda verilen ödüllere 1969 yılında İsveç Merkez Bankası, Alfred Nobel anısına bir de "İktisat" ödülünü ekledi. Bu ödüllerin dağıtılmaya başlaması 1901 tarihine denk gelmektedir ve günümüze değin sürmüştür.

Fizik ve Kimya ödülleri İsveç Kraliyet Akademisi, Tıp veya Fizyoloji ödülleri Karolinska Enstitüsü (Stokholm), Edebiyat ödülü İsveç Akademisi, Barış ödülü de Norveç Parlamentosu (Storting) tarafından seçilen beş kişilik bir komisyon tarafından dağıtılmaktadır.

Verilen Alanlar