Pedro Sánchez

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
Jump to navigation Jump to search
Ekselansları
Pedro Sánchez
Pedro Sánchez in 2018.jpg
İspanya Başbakanı
Makama geliş
1 Haziran 2018
Hükümdar VI. Felipe
Öncesinde Mariano Rajoy
İspanyol Sosyalist İşçi Partisi Genel Sekreteri
Makama geliş
17 Haziran 2017
Başkan Cristina Narbona
Vekil Adriana Lastra
Öncesinde Caretaker committee
Görev süresi
26 June 2014 – 1 Ekim 2016
Başkan Micaela Navarro
Öncesinde Alfredo Pérez Rubalcaba
Yerine gelen Caretaker committee
Muhalefetin Lideri
Görev süresi
18 Haziran 2017 – 1 Haziran 2018
Başbakan Mariano Rajoy
Öncesinde Position vacant
Yerine gelen Mariano Rajoy
Görev süresi
26 Haziran 2014 – 1 Ekim 2016
Başbakan Mariano Rajoy
Öncesinde Alfredo Pérez Rubalcaba
Yerine gelen boşalan pozisyonu
Madrid Milletvekilleri Kongresi Üyesi
Görev süresi
10 Ocak 2013 – 29 Ekim 2016
Görev süresi
15 Eylül 2009 – 27 Eylül 2011
Madrid Kent Konseyi Üyesi
Görev süresi
18 Mayıs 2004 – 15 Eylül 2009
Kişisel detaylar
Doğum Pedro Sánchez Pérez-Castejón
(1972-02-29) 29 Şubat 1972 (46 yaşında)
Madrid, ispanya
Siyasi parti İspanyol Sosyalist İşçi Partisi
Eş(leri)

María Begoña Gómez Fernández (ev.  2006 )

Çocuklar 2
Ikamet Moncloa Sarayı
gidilen okul
İmza

Pedro Sánchez Pérez-Castejón (29 Şubat 1972 doğumlu) 1 Haziran 2018'den bu yana İspanya Başbakanı olarak görev yapan İspanyol ekonomist ve politikacıdır. Aynı zamanda Haziran 2017'de liderlik seçimlerini kazandıktan sonra ikinci kez göreve gelen İspanyol Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) Genel Sekreteridir. 2004-2009 yılları arasında Madrid Şehir Konseyi'nde belediye meclis üyesi olarak görev yaptı. 2009'da ilk olarak Kongre'de Milletvekili seçildi. 2014 yılında PSOE Genel Sekreteri oldu ve 2015 ve 2016 genel seçimlerinde partinin başkan adayı oldu. Genel Sekreter olarak görev yaptığı ilk dönem boyunca, Rajoy'un Başbakan olarak yeniden seçilmesine ağır bir şekilde karşı çıktı. Rajoy, meclis çoğunluğunu güvence altına almak için Milletvekilleri Kongresi'nde PSOE'nin çekimser kalmasına ihtiyaç duyuyordu. Rajoy'un bir hükümet kurmasına izin vermek için parti içinde gerginlikler arttı; Sánchez'in muhalefeti nedeniyle 1 Ekim 2016'da Genel Sekreter olarak görevinden ayrıldı. Aynı anda Milletvekili olarak istifa etti ve PSOE önderliğini üstlendi. En sonunda parti primerlerini kazanarak Susana Díaz ve Patxi López'i yenerek Haziran 2017'de Genel Sekreteri yeniden görevlendirecekti. Görev süresi boyunca PSOE Katalan bağımsızlık referandumu ve altta yatan anayasa krizinin ele alınmasında İspanya Hükümeti'ne destek verdi.

24 Mayıs 2018'de, Audiencia Nacional, Halk Partisi'nden (PP) sahtekârlıktan suçlu bulunan düzinelerce insanı, Gürtel meselesiyle ilgili olarak para aklamadan suclu buldu. Karar ayrıca, PP'nin yolsuzluk skandalından mali olarak yararlandığını ve bunun sonucunda PP 'nin 245,000 €' luk ödeme yapmasını emrettiğini de belirtti. Mahkeme kararı ayrıca, Temmuz 2017'de Rajoy tarafından verilen tanıklığın doğruluğu konusunda şüpheler uyandırdı. Sonuç olarak, PSOE, PSOE, Unidos Podemos ve Basque, Valencian ve Katalan bölgesel ve milliyetçi partiler. 1 Haziran 2018'de Kraliyet Kararnamesi ile Pedro Sánchez İspanya'nın Başbakanı seçildi. Ertesi gün Kral VI. Felipe'dan önce resmen yemin etti.

Kaynak