Rauf Denktaş

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
Şuraya atla: kullan, ara

Kısaca

 • Rauf Raif Denktaş, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin kurucusu, cumhurbaşkanı, politikacı, yazar. Doğum Tarihi: 27 Ocak 1924, Baf, Kıbrıs Ölüm Tarihi: 13 Ocak 2012, Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti
 • Rauf Denktaş 1,5 yaşındayken annesini kaybetti.Babası hakim Raif Bey'dir. Anneannesi ve babaannesi tarafından büyütülen Denktaş, 1930 yılında eğitim için İstanbul'a gönderildi. Arnavutköy'de ilkokuldan liseye kadar eğitim veren (Fevzi Ati Lisesi)'nde yatılı okumaya başladı.
 • Ortaokuldan sonra Kıbrıs'a döndü ve 1941 yılında (Lefkoşa İngiliz Okulu)'ndan mezun oldu. Mezun olmasının ardından Fazıl Küçük'ün Halkın Sesi gazetesinde yazılar yazmaya başladı. Daha sonra bir süre Mağusa'da tercümanlık, mahkemelerde memurluk ve İngiliz Okulu'nda öğretmenlik yaptı. 1944'te hukuk eğitimi için Lincoln's Inn'de okumak üzere İngiltere'ye gitti. Mezun olduktan sonra avukatlığa başladı

Siyasi Yılları

 • Tarih 27 Kasım 1948 Kıbrıs Türklerinin düzenlediği ilk mitingte Fazıl Küçük ile beraber “hatiplik” yaptı. Türk cemaatinin iki önemli ismi Faiz Kaymak ve Fazıl Küçük arasında “arabulucu” rolünü üslenip, toplumun çıkarlarının takipçisi oldu. Faiz Kaymak'ın teklifi ve Fazıl Küçük'ün tasvibiyle (Kıbrıs Türk Kurumlar Federasyonu Kongresi)'nde başkanlığa seçildi. Savcılık görevinden İngiliz yönetimini zorlukla ikna ederek “istifa etti” ve cemaat sorunlarıyla uğraşmaya başladı.
 • 1949 yılı yaz aylarında (savcılık) yapmaya başladı. Yine aynı yıl “Aydın Hanım”'la evlendi. 1955'te terörist bir hüviyete bürünen “Enosisle” mücadelede ve “EOKA” karşısında Kıbrıs Türklerinin direnişine yön veren Denktaş, 1958 yılında hükümetteki görevinden istifa etti. Arkadaşlarıyla 1 Ağustos 1958'de Türk Mukavemet Teşkilatı'nı (TMT) kurdu.
 • 1958 yılında Rum tedhişçiler, Türk köylerine saldırınca, Türkler de bu olayları protesto etti. (Zürih Londra) antlaşmaları öncesinde “Fazıl Küçük ve Rauf Denktaş”, Ankara'ya Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu ile görüşmeye gitti. Bu görüşmede Denktaş adaya (Türk Askeri) gönderilmesi teklifini dile getirdi. 1959 Zürih ve Londra Antlaşmaları ile, 1960 Antlaşmaları ve Kıbrıs Cumhuriyeti Anayasası'nın hazırlanmasında emeği geçti.
 • Türk Cemaat Meclisi'yle İcra Komitesi Başkanlığı'na seçildi. 16 Ağustos 1960 tarihinde (650) kişilik Türk Alayı Magosa Limanı'na ayak bastı. (1963) olaylarından sonra Denktaş temaslarda bulunmak üzere Ankara'ya gitti. Temaslarını tamamlayan Denktaş bir “sandalla” Kıbrıs'a geçti ve Türk direnişini örgütlemeye başladı.
 • 1964 Londra Konferansı'ndan sonra Makarios tarafından “istenmeyen adam” ilan edildi. Yeşilada'ya girmesi yasaklandı. Gizlice Erenköy'e çıkarak savaşa katıldı. 1967'de adaya gizlice girerken tutuklandı. Yoğun girişimler sonucu Türkiye'ye geri verildi. 1968'de adaya giriş yasağı kaldırıldığından Kıbrıs'a döndü.
 • 1970 seçimlerinde (Türk Cemaat Meclisi Başkanlığı)'na seçildi. 28 Şubat 1973'e kadar Kıbrıs Cumhurbaşkanı Muavini ve Kıbrıs Türk Yönetim Başkanı seçildi. 1974 Kıbrıs Harekâtı'nın ardından (13 Şubat 1975)'te Kıbrıs Türk Federe Devleti'nin ilanından sonra devlet ve meclis başkanı görevlerini de yürüten Denktaş, anayasa uyarınca (1976)'da yapılan ilk genel seçimlerde devlet başkanlığına seçildi. 1981 yılında ikinci kez devlet başkanı oldu.
 • 15 Kasım 1983'te Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ilanından sonra tekrar cumhurbaşkanlığına seçildi. 22 Nisan 1990'da yapılan erken seçimde 2 kez (cumhurbaşkanı) seçildi. 1995'teki seçimlerde de cumhurbaşkanı seçildi. 2000 yılındaki seçimlerde (%43.67) oranında oy aldı ve seçim ikinci tura kaldı ama ikinci tura kalan diğer aday olan Derviş Eroğlu'nun çekilmesi üzerine seçimden galip olarak çıktı.
 • 2004 yılında (BM genel sekreteri Kofi Annan)'ın Kıbrıs Sorunu'nun çözümü için hazırladığı Annan Planı'na karşı çıktı, buna rağmen plan Kıbrıslı Türkler tarafından kabul edilse de Kıbrıslı Rumların reddetmesi üzerine hayata geçmedi. (17 Nisan 2005)'te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olmayan Denktaş, 24 Nisan'da görevi Mehmet Ali Talat'a devretti.

Son Yılları

 • 8 Ocak gecesi organ yetmezliği teşhisi ile (Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi)'ne kaldırılan Rauf Denktaş, tedavi gördüğü hastanede 13 Ocak 2012 tarihinde (88) yaşında vefat etti. Vefatının ardından tüm (Türkiye ve KKTC)'de ulusal yas ilan edildi.17 Ocak 2012 günü devlet töreniyle Lefkoşa'da, Cumhuriyet Parkı'nda defnedildi.