Tünel

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
Şuraya atla: kullan, ara
Tünel
tünel
Tünel kara taşımacılığı
Tünel Açma Makineleri
Tünel Açma Makineleri
Tünel açma makineleri kalkan capı 15 metredir

Kısaca

  • Tünel 1863'de Londra'da hizmete giren yeraltı toplu taşıma sistemlerinden sonra inşa edilen dünyanın en eski 2. yeraltı toplu taşıma sistemidir. 17 Ocak 1875'te açılmıştır. Toplam uzunluğu 573 m. olan Tünel'in inşaatına 1871'de başlandı ve inşaat 1874'te tamamlandı.
  • 1910 yılında elektrikli sisteme geçen Tünel 1939'da İETT genel müdürlüğüne devredildi. 1970 yılında bir Fransız firması tarafından tamamen yenilenen Tünel, 90 saniyede Galata ile Beyoğlu'nu birbirine bağlamaktadır.Türkiye'nin ilk Metrosu olarak kabul edilir.


Türkçe sözlük Anlamı

  • Tünel: kara taşımacılığı, su ve enerji üretimi gibi alanlarda kullanılan, (dar, uzun yapay ya da doğal yeraltı geçit)i dağların içinde bir tren gidiyor. bak! tam tünele girmek üzere. -s. faik. . çevresi kapalı yol. iki kara kütlesini su altından birbirine bağlayan çelikten boru biçimli geçit


Türkiyenin En Uzun Tüneli

  • Ordu Nefise Akçelik tüneli Türkiyenin en uzun tüneli, ordu Nefise Akçelik Hapan tünelidir. 29 aralık 2006 tarihinde karayolu ulaşımına Hizmet vermek üzere açılan bu tünel (3825m) metre boyundadır.
  • Tünel iki tüpten oluşmakta olup Karadeniz Otoyolunun Bolaman ordu arasındaki en zor coğrafyasında oldukça konforlu bir geçiş sağlayan Bolaman (Ordu) karayolu üzerindedir
  • Tünel (2 gidiş 2 geliş 1 er emniyet) şeritine sahiptir. Tünel, Siemens firması tarafından dünya standartlarında en üst güvenlik seviyesinde geçiş sağlayan elektrik, elektronik ve elektro mekanik sistemlerle donatılmıştır..

Dış Baglantılar

iett.gov.tr