Titanik

Bilgibanka, Hoşgeldiniz
Şuraya atla: kullan, ara

Titanic , “White Star Line” şirketinin sahibi olduğu “Olympic” sınıfı bir yolcu gemisidir. Harland and Wolff Belfast-İrlanda tersanelerinde üretilmiştir. (15 Nisan 1912) gecesi daha ilk seferinde bir buz dağına çarpmış ve yaklaşık 2 saat 40 dakika içinde Kuzey Atlantik'in buzlu sularına gömülmüştür. 1912'de yapımı tamamlandığında dünyadaki en büyük buharlı yolcu gemisiydi. Batışı 1.514 kişinin ölümüyle sonuçlandı ve dünya savaşları dışındaki en büyük deniz felaketlerinden biri olarak tarihe geçti.

Titanic 'in batışı ile birlikte meydana gelen büyük kayıp'ın oranı birçok nedene bağlanmaktaydı ve zaman geçtikçe oturan şey ise Titanic 'in herkes için yeteri kadar filika taşımamasıydı. Titanic 'in tam kapasitesi 3,547 kişi olmasına rağmen gemi'nin sahip olduğu toplam flika sayısı 1,178 kişilikti. Ayrıca kaza sırasında kadınlara ve çocuklara öncelik tanındığı için toplamda ölen erkek sayısı da çok orantısızdı.

Titanic zamanında mevcut olan en ileri teknolojileri kullanmıştı. Birçok insan tarafından "batmaz gemi" olarak inanılıyordu, bu inanış batmadan önce bu şekilde tanımlanmış ve lanse edilmişti. Bu derece ileri teknoloji ve eğitimli mürettebata rağmen batışı birçoğu için şoktu. Medya ise Titanic 'in ünlü kurbanları ve batış ile ilgili efsaneleri sürekli gündeme getiriyordu. Bu tartışmaların sonucu denizcilik kanunun degişmesine neden oldu.

Amerikan donanmasından emekli Robert Ballard 'ın gemi enkazını 1985'de bulması Titanic'e olan ilgiyi arttırdı ve bu ilginin günümüze kadar devam etmesini sağladı.